Çelik raf sistemleri, sağlam yapıya sahip olmasıyla raf sistemleri arasında en çok kullanılan raf sistemleridir. Ev ortamında kullanılmasının yanı sıra ofis, fabrika ve benzeri gibi iş yerlerinde çokça tercih edilir. Güçlü ve dayanıklı malzemeden üretilmesi, ağırlık taşıma kapasitesi ve uzun ömürlü kullanım imkanı sayesinde uzun ömürlü raf sistemi arayışında olanlar için çelik raf sistemi ideal çözümler arasındadır.

Çelik raf sisteminin en önemli fonksiyonlarından birisi de depo düzenini güvenli bir şekilde sağlamaktır. Özellikle taşıma kapasitesi yüksek olduğundan depo düzenini sağlamak ve depoda verimliliği arttırmak çok daha kolay hale gelir.

Çelik Raf Sistemleri Nedir?

Çelik raf sistemleri, endüstriyel işletmelerde özellikle depolama verimliliğini arttırmak için kullanılan sistemlerdir. Özellikle dayanıklı bir malzeme olan çelikten üretilmiş olduğundan ağır yük depolanmasında oldukça dayanıklı ve işlevseldir. Kullanım alanlar endüstriyel alanlarda oldukça fazladır. Parekende satış ve gıda sektörünün yanı sıra lojistik ve depolama gibi birçok alanda çelik raf sistemi tercih edilir. Yüksek kapasiteli ve ağırlığa karşı dayanıklı olduğundan depolamayı da verimli hale getirir.

Çelik raf sistemlerinin dayanıklı çelik malzemesinden üretilmesi aynı zamanda ağır malzemelerin de depolanmasında etkili bir şekilde kullanılır. Bununla birlikte raflar arası genişliğin ayaklanabilir olması kullanım alanının ve fonksiyonelliğin daha da geniş olmasına ortam hazırlar. Bu sayede çelik raf sistemleri depolamaya uygun olarak özelleştirme özelliğine de sahip olan modüler tasarımlardır.

Çelik Raf Sistemi Alırken Nelere Dikkat Etmeli?

Çelik raflar, çeşitli endüstriyel alanlarda fonksiyonel depolama imkanı sunar. Ancak verimliliğin maksimum seviyede olabilmesi seçim yaparken dikkat edilmesi gereken bazı önemli hususlar vardır. Çelik raf sistemi tercihinde dikkat edilmesi gereken hususları şu şekilde sıralayabiliriz;

Çelik raf tercih ederken dikkat edilmesi gereken en önemli hususların başında rafların yük taşımaya yönelik dayanıklılık özellikleri gelir. Rafların kullanılacağı endüstriyel alana ve depolama yapılacak ürünlerin ağırlığına uygun raflar tercih edildiğinde raf sistemlerinin kullanım ömrü daha uzun olur. Bu sayede depolama için ekstra maliyet gerektirmez.

Çelik raf sistemi tercihinde raf ölçüleri de önemlidir. Satın alma sırasında mutlaka rafların boy, genişlik gibi ölçülerinin yanı sıra verimli depolama yapılabilmesi için mutlaka raflar arası mesafe ölçüsü de göz önünde bulundurulmalıdır.

Ürün ölçülerinin değişkenlik gösterebileceği endüstriyel alanlarda kullanılacak çelik rafların ayarlanabilir tasarıma sahip olması gereklidir. Bu nedenle sıralama sisteminin değişebileceği de göz önünde bulundurularak mümkün olduğunda ayarlanabilir raf sistemlerine sahip ürünler tercih edilmelidir.

Çelik raf sistemleri tercihi yaparken mutlaka dayanıklılık ön planda olmalıdır. Özellikle endüstriyel alanlarda kullanılacak ve ağır olan ürünlerin depolanacağı rafların sağlam olması uzun ömürlü kullanım için oldukça önemlidir.

Tercih sırasında dikkat edilmesi gereken önemli noktalardan birisi de iş güvenliği konusudur. Tercih edilen çelik raf sistemi ürünlerinin sağlam olmasının yanı sıra aynı zamanda iş kazalarının önlenebilmesi için devrilmeyen ve destekli ürünler olması şarttır.

Evlerde, ofis ve iş yerlerinde ya da endüstriyel alanlarda çelik raf sistemleri oldukça kullanışlıdır. Güvenilir, kullanışlı ve dayanıklı çelik raf sistemleri için sektörün lider firması olan Orçelik ile hemen iletişime geçerek beklentilerinizi en üst seviyede karşılayabilecek çelik raf sistemleri seçeneklerine ulaşabilirsiniz.