Dosya dolapları, kağıt belgeleri ve önemli dosyaları dosya klasöründe saklamak adına kullanılan bir ofis mobilyasıdır. Firmaların en çok kullandığı ofis ürünleri içerisinde yer alan dosya dolapları, ticari yaşam içerisinde her kurumun ve her firmanın ihtiyacı olan eşyalardan birisidir. Bu dolaplarda muhafaza edilen evrak ve belgelerin güvenli bir şekilde saklanması ve muhafaza edilerek düzgün şekilde bekletilmesi amaçlanır

Orçelik Firmasının Dosya Dolapları Hakkında

Orçelik firmasında tasarlanan dosya dolapları işlevsellik, güvenlik ve stilin birleştiği kusursuz bir yapım aşamasından geçerek ortaya çıkar. Belge depolama alanlarının ofis yöneticileri tarafından organizasyon edilerek dekorasyon yeteneğinin de ön plana çıkarıldığı dosya dolapları, tamamen farklı ofis ortamlarına ve stillerine uyum sağlamak üzere üretilir.

Her türlü çalışma alanı için ideal bir dosya dolabının bulunduğu Orçelik firması, tamamen dayanıklı malzemelerden üretilmiş dosya dolaplarını etkili kilitleme sistemleri kullanarak daha da dayanıklı hale getirir.

Hassas belgeler ve değerli varlıklar için üst düzey koruma seçeneklerinin de düşünülerek tasarlandığı bu dolaplar çeşitli boyutlar, renkler ve kaplamalarda üretilir.

Farklı İş Yerleri İçin Orçelik Dosya Dolapları

Her boyuttan her sektöre hitap alanını geniş tutan Orçelik firması dosya dolapları hususunda çok çeşitli iş yerleri için nihai olarak belgeleri depolamak adına çözüm geliştirir.

Sağlık firmaları, hukuk firmaları, eğitim kurumları, devlet daireleri, finans kurumları ve daha pek çok yaratıcı ajansların bile kullanabileceği her çalışma ortamına uyum sağlayabilen dosya dolapları tüm bu kurumların isteklerini karşılamak üzere tasarlanmıştır.

Gelişmiş güvenlik özelliklerinin yanı sıra sağlam yapıları ve inanılmaz organizasyon gücü ile hassas belgeleri korumak ve iş akışını kolaylaştırmak adına ofislerin ideal seçimleri arasında yer alır.

Dosya Dolapları Teknik Özellikler

Ofisler ve birçok kurum tarafından da tercih edilen dosya dolaplarının teknik özellikleri şöyledir;

 • İspanyolet bir kilit sistemine sahiptir.
 • Raf aralıkları isteğe göre ayarlanabilir durumdadır.
 • Yüksek kaliteli elektrostatik toz boya ile boyanır.
 • Raflar 50 kg yük taşıma kapasitesine sahip olarak üretilmiştir.
 • Kapılar gizli menteşeli olup, kromajlı gömme kilide sahiptir.
 • Sac kalınlığı 0,8 mm olarak hesaplanmıştır.
 • 2 yıl garantili olan dosya dolapları uzun kullanım ömrüne sahip mobilyalardır.

Teknik özelliklerine bakılarak ofis ortamlarında en çok kullanılan mobilyalar içerisinde yer alan dosya dolapları düzeni sağlamak ve kalabalığı ortadan kaldırmak konusunda da oldukça başarılıdır.

 Dosya Dolabı Çeşitleri

Firmamızın üretmiş olduğu dosya dolapları çeşitleri şunlardır;

 • İki Sürgülü Kapılı Dosya Dolabı
 • İki Kapılı Dosya Dolabı
 • İki Sürgülü Pleksi Kapılı Dosya Dolabı
 • İki Pleksi Kapılı Dosya Dolabı
 • Yarım Kapılı Dosya Dolabı

Kalıbı ve şekline göre genişliği ve boyu değişebilen dosya dolapları müşterilerin isteğine göre de tasarlanabilerek hazırlanıyor.

Dosya Dolabı Üretimi

Tamamen metal DKP sac malzemelerinden üretilen dosya dolapları; klasör, dosya ve belgelerin koyulmasına olanak sağlayan bir sistemden oluşur. İçerisinde bulunan rafları sayesinde çok fazla dosya depolama özelliğine sahiptir. Eskiden sadece ofislerde sıklıkla rastlanılan bu dosya dolaplarına son dönemlerde evlerde de oldukça sık rastlanmakta.

Evlerde kullanımı da önemli belge ve eşyaların saklanması amacıyla kullanılan dosya dolapları genellikle elektrostatik toz boya ile boyanır. Kilit mekanizmasının yer aldığı bölmelerde farklılıklar bu dosya dolaplarını üreten firmalara göre müşterilerin isteği doğrultusunda eklenebilir.

Üretim Malzemelerine Göre Dosya Dolabı

Üretim malzemelerine göre dosya dolapları ikiye ayrılır;

 • Metal Malzemeden Üretilmiş Dosya Dolabı

Ahşap Malzemeden Üretilmiş Dosya Dolabı

Metal malzemelerden üretilmiş olan dosya dolapları metal malzemelerden kullanıldığından dosyaları ve belgeleri çeşitli etkenlerden daha iyi korurken, ahşap malzemeler kullanılarak üretilmiş olan dosya dolapları ise estetik açıdan oldukça farklı dekore etmeye müsait eşyalar arasında yer alır.