Eşyaların güvenli şekilde saklanması için kullanılabilen dolaplara emanet dolabı denir. Bu dolaplar kilitli olarak tasarlanırlar ve eşyaların koyulmasının ardından kilitlenerek anahtarlar eşya sahipleri tarafından muhafaza edilir. Özellikle alışveriş merkezi ve çalışma alanlarında yanda taşınamayacak eşyaların koyulması için tercih edilirler.

Eşyaların muhafazası için emanet dolapları metal sac kullanılarak üretilirler. Kullanım alanının genişliği ve ihtiyacına bağlı olarak farklı göz sayısı veya boyutlarda üretilirler. Bunlar 5 gözlü, 10 gözlü, 15 gözlü, 20 gözlü ve 30 gözlü emanet dolaplarıdır. Kullanılacak alana bağlı olarak en genişliklerinde üretilirler. Dayanıklı yapıda üretildikleri için uzun yıllar kullanıma uygundurlar. Asma ve anahtar kilit sistemine sahip oldukları için güvenle kullanılabilirler.

Emanet Dolabı Kullanım Alanları Nelerdir?

İnsanların eşyalarını saklamak için kullanabilecekleri emanet dolaplarının kullanıma uygun alanlarda tercih edilmesi gerekir. Böylelikle kolayca ihtiyacın karşılanması mümkün olur. Emanet dolaplarının kullanım alanlarını şunlar oluşturur;

  • Alışveriş merkezleri
  • Hastaneler
  • Eğitim kurumları
  • Spor salonları
  • Oteller
  • İşletmeler
  • Yüzme havuzları

Bu alanlarda eşyalar emanet dolaplarında kısa süreli olarak saklanır. Böylelikle gezi veya iş süresince yük yapacak eşyaların taşınmasının önüne geçilir.

Alışveriş Merkezlerinde Emanet Dolabı Kullanımı

Alışveriş merkezleri emanet dolabı kullanımının en fazla görüldüğü yerlerdir. Devasa büyüklükteki alışveriş merkezlerinde mağazalardan alınan eşyaların taşınması bir süre sonra zorlaşır. Bu aşamada emanet dolaplarına alışveriş poşetleri koyularak rahatça gezinti tamamlanabilir. Poşetlerin koyulduğu dolaba ait anahtarın alınması sayesinde güvenlik sorunu yaşanmaz. Alışveriş sonunda dolaptan eşyalar kısa sürede alınabilir.

Hastanelerde Emanet Dolabı Kullanımı

Emanet dolabının kullanılabileceği yerlerden biri de hastanelerdir. Hastalıklar nedeniyle hastaneye giden kişiler saatlerce hastanede zaman geçirmek zorunda kalırlar. Tahlil ve diğer işlemler için koşturmaları gerekir. Bu durumda yanlarında bulunan ceket, mont veya çanta gibi eşyalarını dolaba bırakarak rahatlıkla hareket edebilirler.

Hastaneye ziyarete gelenler dışında hastanelerde çalışan kişiler tarafından da emanet dolaplarının kullanılması mümkündür. Hastane önlük veya kıyafetlerini giymek zorunda olan kişiler diğer kıyafetlerini bu dolaplarda muhafaza ederler. Böylelikle mesai bitiminde üstlerini değiştirerek üniformalarını dolaplarda bırakabilirler.

Eğitim Kurumlarında Emanet Dolabı Kullanımı

Emanet dolaplarının yaygın kullanıldığı alanların başında eğitim kurumları gelir. Buralarda öğretmenler ve öğrenciler için emanet dolapları hayat kurtarıcıdır. Her gün kitap, defter ve diğer ekipmanların taşınmasını kişilere tahsis edilen bu dolaplar ortadan kaldırır. Böylelikle okul içinde rahat hareket ve zaman kazancı sağlanır.

30 gözlü ve 20 gözlü emanet dolabı çeşitleri sayesinde 1 sınıfın tüm bireylerinin dolap sahibi olması kolayca sağlanır. Kilitli olduğu için eşyaların kaybı gibi sorunlar yaşanmaz.

Spor Salonlarında Emanet Dolabı Kullanımı

Spor salonlarında emanet dolaplarının kullanılması mümkündür. Salonda spor kıyafetlerini giyen kişiler diğer eşyalarını bu dolaplara koyabilirler. Özellikle spordan sonra banyo yapmak gerektiğinde yedek kıyafetlerin dolaplarda bulunması kolaylık sağlar. Spor salonuna misafir veya üye olarak gelen kişiler bu dolapları salonda bulundukları süre boyunca sorunsuz kullanılırlar. Eşyalarının bulunduğu dolaba ait anahtarları kaybetmemeleri yeterli olur.

Otellerde Emanet Dolabı Kullanımı

Emanet dolapları otellerde de kullanılabilen ürünlerdir. Otel odalarına çıkmak istemeyen kişiler bu dolapları kullanarak eşyalarını muhafaza edebilirler. Kısa süreli kullanımda eşyaları dolaplarda kalarak odalarına çıkacakları durumlarda dolaptan alabilirler.

Otellerdeki misafirlerin dışında personel için hazırlanmış emanet dolaplarının kullanılması da mümkündür. Bu dolaplar sürekli kullanılacağı için kişiye tahsis edilir ve sürekli kalacak eşyaların koyulması da mümkün olur.

İşletmelerde Emanet Dolabı Kullanımı

Metal sac emanet dolaplarının işletmelerde kullanılması mümkündür. Bu dolaplar işletme çalışanları veya işletme ürünleri için tercih edilirler. Ürünler için kullanımda ürünlerin saklanmasına yardımcı olurlar. Çalışanlar için kullanıldığı durumlarda ise kişisel eşyaların kaybolmasının önüne geçerler. Kilitli oldukları için anahtar yardımıyla açılmaları mümkün olur.