İş ve yaşam alanlarında, çeşitli malzemelerin güvenli muhafaza edilmesi, düzenli bir şekilde tutulması için dolap sistemlerine ihtiyaç duyulur. Malzeme dolabı, iş yerlerinin en önemli ihtiyaçlarından birisidir.

Hem dekorasyon hem de belirli bir düzenin oluşturulması için ihtiyaca uygun malzeme dolapları seçilmelidir. Malzeme dolapları nerelerde kullanılır, denildiği zaman ev ve her türlü işyeri örnek olarak gösterilebiliyor. Farklı model seçeneklerine sahip olan malzeme dolapları, çok fonksiyonlu ve dayanıklı malzemeler kullanılarak üretiliyor.

Malzeme Dolabı Çeşitleri

Malzeme dolapları için çok farklı tasarımlar kullanılabiliyor. Dolapların boyutları ve özellikleri farklı olabildiği için çeşitlendirme de çok fazla olabiliyor. Müşteri ihtiyaçlarına göre farklı boyut ve tasarımlarla üretilen malzeme dolapları çeşitlerinden bazıları şunlardır:

 • İki kapaklı malzeme dolabı,
 • Kimyasal malzeme dolabı,
 • Sürgülü kapılı malzeme dolabı,
 • Sürgülü pleksi kapılı malzeme dolabı,
 • Çekmeceli, askı panolu takım dolabı,
 • Operatör dolabı,
 • Temizlik dolabı,

Kullanım yeri ihtiyaçlarına göre çok farklı modeller geliştirilebiliyor ve üretilebiliyor. Malzeme dolap çeşitlerini, boyut, malzeme yapısı ve diğer özelliklerine göre seçebilirsiniz.

Malzeme Dolabı Özellikleri

Malzeme dolaplarının özellikleri her modelde farklı olabiliyor. Dolapların kullanım amaçları, dolabın yapısını oluşturan malzemelerin özelliklerini de değiştiriyor. Genel olarak, dolap kapakları 180 derece açılabiliyor ve ihtiyaç durumuna göre raf sistemi oluşturulabiliyor. Kullanıldığı yerde güvenli olabilmesi için zemine ayarlı ayak sistemleri kullanılıyor.

Güvenirliliğinin artırılması için elektrostatik toz boya ile boyanıyor. Raf sistemleri, yüksek ağırlık taşıma özelliğine sahiptir. Dolap yapısında kullanılan sac ürünlerinin kalınlığı 0,9 mm’dir ve tüm modeller için 2 yıl garanti verilir. Dolap modellerinin açıklama bölümünde tüm özellikleri gösterilir.

Malzeme Dolabı Kullanım Alanları

Toplu yaşam alanlarında ve her türlü iş yerinde çeşitli malzemelerin düzenli tutulması için malzeme dolaplarına ihtiyaç vardır. Farklı model seçeneklerine sahip olan malzeme dolaplarının kullanım alanları için şu örnekler verilebilir:

 • Ofisler,
 • Büyük ve küçük iş yerleri,
 • Laboratuvarlar,
 • Sınıflar,
 • Evler,
 • Çeşitli hizmetlerin sunulduğu bürolar,

Her yerde kullanılabilecek özelliklere sahip olan malzeme dolaplarının modellerini, kullanım amacına göre seçtiğinizde, istediğiniz yerde rahatlıkla kullanabilirsiniz. Kullanım yeri özelliklerine göre model seçimi yapıldığında, malzemeleri muhafaza ederken, dekorasyonu da istediğiniz gibi oluşturabilirsiniz.

Dayanıklı Malzeme Dolabı

Malzeme dolapları, birçok iş yerinde ve insanların toplu yaşadıkları alanlarda, dağınıklığı önlemek amacıyla kullanılır. Bazı yerlerde, birden fazla kişi, malzemelerini bir dolap içerisinde bulundurmak zorunda kalabiliyor. Çoklu kullanım alanları için dolapların dayanıklı malzemelerden yapılması önemlidir. Özellikle okul ve yurt gibi yerlerde, tek bir dolabı birden fazla kişi kullanıyor. Dolapların uzun ömürlü ve dayanıklı olması için çelik malzemeler kullanılıyor.

Malzeme Dolabı Ürün Açıklamaları

Malzeme dolapları ile ilgili araştırmalarınızı yaparken, ürün kategorisinden seçeceğiniz modelin ürün açıklamaları bölümünü detaylı incelemelisiniz. Ürün açıklama bölümünde, dolabın yapımında kullanılan malzeme özellikleri, teknik özellikleri, boyut ve garanti gibi bilgiler yer alır. Dolap modelini seçenek ürün sayfasını açtığınızda, tüm özellikleri gösteren açıklama bölümü karşınıza çıkacaktır.

Çelik Malzeme Dolabı

Malzeme dolabı modellerinde, çelik, ahşap ve pleksi gibi farklı maddeler kullanılabiliyor. Dolapların uzun ömürlü ve dayanıklı olması için çelik malzemelerden yapılan dolaplar tercih ediliyor. Çelik malzemeler, paslanma yapmaz ve toz, su gibi dış etkenlere karşı da iyi koruma sağlar. İçerisine konulacak malzemeleri en iyi şekilde korurken, dış etkenlere maruz kaldığında çatlama, kırılma gibi durumlar meydana gelmez. Çelik malzeme dolaplarını uzun ömürlü olarak kullanabilirsiniz. Tüm dolap modelleri, müşteri ihtiyaçlarına ve taleplerine göre özel boyutlarda üretiliyor.