Malzeme dolabı genellikle iş yerlerinde kullanılan malzemeler için kullanılan dolaplara verilen isimdir. Bu dolaplar sayesinde malzemelerin düzenli bir şekilde saklanması sağlanır. Ayrıca dolaplar sayesinde düzen sağlandığı için aranılan malzemenin kısa sürede bulunmasına yardımcı olur. Bu nedenle çalışma esnasında çok fazla malzemenin kullanıldığı iş yerlerinde malzeme dolapları mutlaka bulunan eşyalar arasında gelir. Ancak her dolabın malzemeler için kullanılması mümkün değildir. Bu nedenle malzeme dolapları teknik özellikleri nasıl olmalı? Öğrenmek gerekir.

Malzeme Dolapları Teknik Özellikleri

İş yerlerinde kullanılacak malzeme dolaplarının teknik özellikleri ürün satış sayfaları veya ambalajları üzerinde yazar. Bu sayede kişilerin dolabın malzemeler için uygun olup olmadığını anlaması mümkün olur. Malzeme dolaplarında teknik özellikler birden fazla özelliği bir arada bulundurur ve ürün modeline göre özelliklerde değişim görülür. Teknik özellikleri öğrenmek isteyen kişiler dolapların üretim malzemesi, boyutu, rengi, kapak özellikleri, taşıma kapasitesi, ağırlığı, raf ölçüleri ve kilit türleri gibi özellikleri öğrenme imkanı bulurlar.

Kimyasal Malzeme Dolabı Teknik Özellikleri

Kimyasal malzeme dolapları kimyasal malzemelerle çalışılan sektörlerde kullanılan ürünlerdir. Kimyasal içerikli malzemelerin sınıflandırılması ve bir arada tutulmasını sağlayan dolaplardır.

Kimyasal malzeme dolabında bulunabilecek teknik özelliklerden bazıları ise şunlardır;

  • Kimyasal malzeme dolabı maksimum 0.9 mm kalınlığındaki çelik sac malzemeden üretilir.
  • Gizli menteşe bulunduran kapı yapılarına sahiptir.
  • 2-4 raflı çeşitleri bulunmakta olup rafları isteğe göre ayarlanabilir özelliktedir.
  • Açık gri, portakal ve gök mavisi gibi renk seçenekleri vardır.
  • Gömme kilidin bulunması sayesinde kilidin kullanılması kolay ve güvenlidir.

Bu özellikleri bulunduran malzeme dolapları laboratuvarlar, imalathaneler, hastaneler ve fabrikalarda yaygın şekilde kullanılırlar.

Sürgülü Malzeme Dolabı Teknik Özellikleri

Üretim ve çalışma malzemelerinin kullanılması için tasarlanan malzeme dolaplarının sürgülü olması mümkündür. Bu sayede sürgülü dolap kullanımının uygun olduğu iş yerlerinde kullanılırlar.

Dolap için tasarlanan sürgü sistemi sayesinde kapıların açılıp kapanması daha kolay olur. Ayrıca estetik açıdan beğeni kazanılır. Malzeme dolaplarında sürgülü bölümler metal olarak tercih edilir. Sürgülü malzeme dolabı ortalama 120 kg ağırlığında yük taşıyabilir. Bu yükün geçtiği durumlarda sıkıntı yaşanması mümkündür. Dolapların temelinde kullanılan sac kalınlığının ise 0.9 mm olması gerekir. Bu dolaplarda görülebilecek kilit çeşitleri ise silindirik kilit ve gömme kilit çeşitleridir. Dolaplarda ayak olarak ise takoz tercih edilmelidir ve bu takozlar vidalıdır.

Pleksi Kapılı Malzeme Dolabı Teknik Özellikleri

Orçelik firması sürgülü malzeme dolaplarında metal malzeme dışında pleksi kullanmayı tercih etmiştir. Bu nedenle dolaplarda üretim malzemesi olarak pleksi kapağın görülmesi mümkündür. Pleksi yalnızca sürgülerde tercih edildiği için dolabın yük taşıma kapasitesinde herhangi bir düşüklük olmaz. Pleksi tasarlanan kapaklarda gömme tutamakların olması tutamaklara takılma veya sürekli açılma olasılığını ortadan kaldırır.

Çekmeceli Malzeme Dolabı Teknik Özellikleri

Malzeme dolaplarında sürgü kapı ve metal kapı dışında modeller görmek mümkündür. Bu modeldeki bir dolabı satın almak içinse teknik özelliklerini bilmek gerekir. Çekmeceli malzeme dolaplarındaki teknik özellikler ise şunlardır;

Çekmeceli olan bu dolaplar askı panoyu bulundururlar. Böylelikle ürünlerin birbiriyle karışmadan yerleştirilmesi sağlanır. Aynı özelliklerdeki ürünler aynı çekmeceye yerleştirilir ve kullanmak gerektiğinde ilgili çekmeceden alınarak kullanılır.

Çekmeceli malzeme dolabı metal sactan üretilmelidir. Sac kalınlığı ise 0.9 mm kalınlığında tercih edilmelidir. Çekmece kapaklı olarak hazırlanmalı ve çekmecelerin açılmasından önce kapağın açılması gerekliliği ortaya koyulmalıdır. Böylelikle dolaplarda ekstra güvenlik sağlanmış olur.

Temizlik Malzeme Dolabı Teknik Özellikleri

Temizlik ürünlerinin çok fazla olması temizlik malzeme dolabına ihtiyacı ortaya çıkarır. Bu dolaplar temizlik ürünleri için özel olarak tasarlanırlar. Bu nedenle teknik özellikleri diğer malzeme dolaplarından biraz daha farklıdır. Bu dolapların dikkat çeken en önemli teknik özelliği raf, askılı bölme ve uzun bölme gibi farklı bölümlere sahip olarak hazırlanmış olmasıdır. Bunun dışında temizlik dolaplarında 0.9 mm sac yerine 0.7 mm sac kullanılır. Taşıma kapasitesi temizlik malzemelerine uygun olarak belirlenmeli ve yaklaşık 48 kg olmalıdır.