İş yaşamı temel olarak ele alındığı zaman mavi yakalıların ve beyaz yakalı çalışanların olduğu net bir biçimde söylenebilir. Beyaz yakalı olarak çalışanlar lisans ve lisans üstü eğitim alan, düşünsel bazda çalışan insanlardır. Mühendisler, mimarlar, avukatlar, grafik tasarımcılar, yazılımcılar, reklamcılar, danışmanlar bu grupta yer alan kişi ve gruplardır. Nitekim bu insanlar özel durumlar hariç ofis ortamında çalışırlar. Ofiste tüm gün masa başında çalışmak dışarıdan kolay gibi görünse de işin içine girildiği zaman kimi zaman monotonluk ortaya çıkabilir. İşte bu yüzden olaya genel bir bakış açısı ile bakılması ve her bir parametreye dikkat edilmesi gerekir. Özellikle ofis mobilyaları, doğru bir biçimde seçilmesi son derece önemlidir. Biz de bu yazıda sizlere ofis mobilyalarında estetik ve fonksiyonellik olgusuna değineceğiz. Yani işin en başında ifade etmemiz gerekir ki uzun süreli ofis ortamında olan kişilerin yaptığı iş ne olursa olsun bulundukları ortamın verimi artıracak, kişiye huzur verecek mobilya ve dekoratif ürünlerden seçilmesi gerekir.

 

Ofis Mobilyaları: Ergonomik Tasarımlı Ürünler

İlk defa ofis kuracak insanlar eğer bulundukları ofis küçük ise o zaman ilk yapmaları gereken şey doğal olarak ergonomik tasarımlı mobilyaları seçmesi gerektiğidir. Burada hemen ergonomik tasarım nedir diye merak ediyor ve bilmiyorsanız yanıt vermek gerekir ise şu şekilde bir açıklama yapılabilir: Ergonomik tasarımlı olan tüm objeler özel olarak üretilen, güvenli ve verimli bir biçimde çalışmayı sağlayan objelerdir. Genelde özellikle oturma gruplarında hafif olurlar, kolay temizlenirler ve göze son derece hoş gelen estetik bir yönleri vardır. Ergonomik tasarımlı ofis mobilyalarında soft tonlar genelde tercih edildiği için kişinin iş yoğunluğu ne olursa olsun keyifle çalışmasını sağlar. Çalışma masalarından, koltuklara, dolaplardan, çalışma lambasına kadar birçok ofis mobilyaları bu biçimde tercih edildiği zaman fark hemen açık ve net bir biçimde ortaya çıkar.

Ofis Yaşamında Fonksiyonelliğin Önemi

Ofis ortamında çalışan insanlar son derece iyi bilir ki dikkat bu işin olmazsa olmazları arasındadır. İyi bir web tasarımı, iyi bir proje için dikkatin dağılmaması ve bulunulan ortamın buna uygun olması gerekir. İşte bu noktada seçilen ürünlerin fonksiyonel ya da bir başka ifade ediş biçimi ile işlevsel olması gerekir. Burada işlevsellik ile kast edilen şey kullanılan mobilyaların çok yönlü olabilmeleri ve rahat bir şekilde kullanılabilmesidir. Örneğin çalışma masasında bir yazılım mühendisinin kullanması gereken hesap makinesi, defter, kalem gibi şeyleri koyacağı bölümler olmalı ve kesinlikle çalışmasını etkilememesidir. Fonksiyonel olan mobilyalar özel tasarımlardır. Eğer fonksiyonel objeler seçilmez ise kimi zaman ofis ortamında kaotik bir durum ortaya çıkar ki bu durum ofise gelen müşteriler açısından da hoş bir görüntü ortaya çıkarmaz. Sizler de hem fonksiyonel, hem ergonomik ofis mobilyaları seçerek benzersiz ofis ortamları yaratarak tarzınızı net bir biçimde belli edebilirsiniz.

 

Ofis Mobilyalarının Verimliliğe Etkisi

Ofis mobilyaları tek tek alınabileceği gibi takım olarak da alınabilir. Nasıl bir seçim yaparsanız yapın mutlaka verimli çalışabilme adına estetik ve fonksiyonel mobilyalar seçilmelidir ki verimlilik artsın, kişi işini yaparken dikkati dağılmasın, ofis eğer birden fazla kişi tarafından kullanılıyor ise karışıklık yaşanmasın. Ofisinizin estetik ve fonksiyonel ihtiyaçlarını karşılamak için www.orcelik.com adresimizden geniş ürün yelpazesine göz atmaya başlayabilirsiniz. Kaliteli ve şık ofis mobilyalarımızla çalışma alanınızı dönüştürün.