Okul, iş yerleri ve kütüphaneler gibi pek çok farklı alan içerisinde kullanım imkanı bulan kütüphane sistemleri, çelik ve ahşap malzemelerin bir araya gelmesi sonucu ortaya çıkan ürünlerdendir.

Metal yapısı ile de son derece dayanıklı olan kütüphane sistemleri kullanıcılarına uzun süreli kullanım imkanı da sağladığından ekonomi dostu olarak bilinir.

İş yeri, okul ve kütüphane gibi topluca insanların bulunduğu alanlarda daha sistematik bir şekilde dosya, kitap ve evrak yerleştirilmesine olanak sağlamak için kütüphane sistemleri tercih edilir.

Kütüphane Sistemleri Hakkında

Kütüphane sistemlerinde raf sayısı kullanılacak olan alandaki kitap, evrak ve dosya sayısına göre artırılıp azaltılabilen raflardan oluşur. Akıllı sistemleri sayesinde hem kitap hem dergi sınıflandırmasına imkan sunarken iş yerlerinde evrakların ve dosyaların da belirli bir düzen içerisinde muhafaza edilmesine yardımcı olan sistemler içerisinde yer alır.

Özellikle sağlam, dayanıklı, şık ve işlevsel olarak tercih edilecek olan kütüphane sistemleri okuyucular içinde büyük avantajlar sağlar.

İş yerlerindeki karışıklığın önlenmesinin yanı sıra yine burada çalışan personellerin de rahat bir şekilde araştırma yapmaları ve okumalarına da imkan tanımak adına ofislerde kütüphane sistemleri tercih edilebilir.

Kütüphane Sistemleri Üretim Aşaması

Kütüphane sistemlerinin üretim aşamasında tüm kullanılacak parçalar dayanıklı ve kaliteli malzemeler içerisinde seçilerek üretim gerçekleştirilir. Bu özelliği sayesinde genellikle kullanıcılar kütüphane sistemleri tercih ederlerken uzun süre kullanabileceklerinden bu kütüphane sistemi modellerini seçerler.

Çalışma alanlarında evrak, dosya ve kitapların tamamen sıralı, sistemli ve bölümlere ayrılarak kategorize edilmesi noktasında kütüphane sistemleri tercih edilir.

Çift Taraflı ve Tek Taraflı Kütüphane Sistemleri Modeli

Tek taraflı yahut çift taraflı kütüphane sistemi sayesinde bireylerin istedikleri kütüphane sistemini satın alarak kurması mümkündür. Ne kadar fazla evrak, kitap yahut dosyanın kategorize edileceği belirlendikten sonra kütüphane sistemleri içerisinden ortama uygun olan bir kütüphane raf sistemi modeli seçilerek düzenleme oluşturulur.

Tek taraflı kütüphane sistemleri içerisinde kitap, evrak ve dosyalar şerit halinde olacak şekilde kütüphaneye dizilir. Kütüphane özellikle oluşturulacağı aşamada konular, arşivler ve alanlarına bağlı olarak bölümlenir.

Kişiler böylelikle verimli bir çalışma ve araştırma imkanının yanı sıra kolaylıkla kitap, evrak ve dosyalara ulaşabilir.

Kütüphane Sistemleri Malzeme Özellikleri

Çift taraflı ve tek taraflı kitaplık seçenekleri içerisinde gergi çubukları kullanılır ve galvaniz kaplama sayesinde uzun ömürlü kullanım olanağı sunar. Seperatörleri krom kaplamadan oluşan kütüphane sistemleri hem estetik hem de kullanışlı olmasından dolayı ev ve iş yerlerinden sıklıkla kullanımı tercih edilen ürünler içerisinde yer alır.

Demonte olacak bir şekilde müşterilerine ulaştırılan kütüphane sistemlerinin kurulum aşaması da kolaylıkla yapılabilir. İstenilen renklerde üretilen kütüphane sistemleri bu özelliği ile de seçileceği ve kullanılacağı ortamda son derece uyumlu şekilde kullanıcılar tarafından tasarlanabilir.

Kargoya verilim aşamasında özellikle belirli bir katalog verilerek kurulumda müşterilerin zorlanmaması hedeflenir.

Kütüphane Sistemleri Kitaplık Modelleri

Kütüphane sistemleri içerisinde model olarak şu kitaplık modelleri yer alır;

  • Birli Çift Taraflı Kitaplık
  • Birli Tek Taraflı Kitaplık
  • İkili Çift Taraflı Kitaplık
  • İkili Tek Taraflı Kitaplık
  • Üçlü Çift Taraflı Kitaplık
  • Üçlü Tek Taraflı Kitaplık

Modelleri arasından iş yerleri veyahut okul gibi kullanım alanları fazlaca bulunan yerlerde özel olarak seçilecek olan kütüphane sistemleri içerisinde yer alan kitaplık seçenekleri konumlandırılacak olan alana göre tasarlanabilir.

Kütüphane Sistemlerinin Avantajları

Kütüphane sistemlerinin sağladığı avantajlar arasında kullanılacak olan yere göre değişikliklere rastlamak mümkündür. Kitap, evrak ve dosya düzenlemeleri için özellikle tercih edilecek olan bu sistemler sayesinde bunların hepsini konu ve ebatlarına göre seçeneklere ayırmak ofis ve iş yerleri gibi alanlarda sistematik bir çalışmayı da beraberinde getirir.

Raf kenarlarında bulunan etiketler sayesinde de kolaylıkla aranan kitaplar ve dosyalar bulunabilir. Raf üzerinde bulunan seperatörler sayesinde de evrak, dosya ve kitaplar sağlam ve düzgün bir şekilde sistem üzerinde durabilir.